Március 3.
Reggel 6:31-kor megérkezett az első madár a fészekre.
Március 23.
Hajnalban, a kamerák bekapcsolódásakor egy tojást pillanthattunk meg a fészek szélén. A szülők reggel folytatták a fészeképítést, közben egyszer az egyikük a tojást a csőrébe kapva áthelyezte ezt a fészek másik oldalára. Egy órával később újra felkapta a tojást, és néhány perces “zsonglőrködést” követően kihajította a fészekből.
Szakétők többször megfigyeltek már hasonló esetet, egy másik gemenci bekamerázott fészekben sikerült is rögzíteni a történetet 2015 május 8-án.
Március 25.
Újabb tojás a fészekben. Ezt már elkezdték költeni.
Március 31.
Reggelre meglett a harmadik tojás is.
Április 29.
Reggel 9 óra körül kikelt az első fióka, a másodikat 13 órakor láthattuk meg. Az elmúlt években láthattuk, hogy a fiókák túlélése szempontjából mennyire fontos lehet az, hogy ne legyen túl nagy különbség a kikelési időpontok között.
Május 10.
Reggel az egyik szülő kiválasztotta a legkisebb fiókát és elpusztította. Így már csak két fiatal felnevelkedésére van esély.
A megelőző években eddig három esetben figyelhettünk meg hasonló (szülők általi) fiókapusztítást a kamerával megfigyelt fészekben, melyek során összesen 5 fiókát pusztítottak el. (2017: 1 fióka, 2015: két fióka, 2013:1 fióka).
Hogy ezt melyik szülő követi el, arra nincs „szabály”. Eddig minden esetben a legkisebb, leggyengébb fiókát szelektálták ki.
A fészekkamerás megfigyelésnek éppen az az egyik célja, hogy megismerjük a fékszelési viselkedésüket, amihez ez is hozzá tartozik. A jelenség más – nem gólya – fajoknál is rendszeresen előfordul (pl. szárcsa). Az öreg madarak aktív és passzív módon is szelektálnak, mindez faj- és egyedfüggő.
Május 22.
Az egyik szülő egy nagy siklót vitt a fészekre, a fiókák órákon át próbálták lenyelni, az egyre tanácstalanabb felnőtt végül valószínűleg elvette tőlük. A „küzdelem” sötétedés után is folytatódott, amikor a kamerák már kikapcsolódtak
Május 28.
A két fióka már felügyelet nélkül tölti szinte az egész napot a fészekben.
Amikor megjelennek a fiókákon az első fekete tollak, akkor a szülők már hosszabb időre is magukra hagyják őket a fészekben és csak rövid időre járnak vissza megetetni őket. Egy ilyen látogatás sokszor egy percig sem tart.
A felhordott táplálékból sejthetjük, hogy nehezen gyűjtik össze a szükséges mennyiséget. Az lenne az ideális, ha főleg halakkal etetnék a kicsiket, de mostanában főleg kígyót, békát kapnak.
Június 6.
Tegnap este az egyik szülő hozott élelmet a fészekbe, ennek ellenére ma reggelre az egyik fióka elpusztult.
12:05 Etetés
Június 7.
A megmaradt fióka egyedül töltötte az éjszakát, délelőtt néha a szárnyait próbálgatta, és láthatóan nagyon várta a táplálékot.
11:40-kor érkezett az első adag, egy tenyérnyi hal.
12:20-kor érkezett a fészekre az egyik szülő bőséges ellátmánnyal. Az elmúlt hetekben szokássá vált néhány másodperces látogatás ma több, mint fél órán át tartott.
13:00 Itatás, zuhany
16:40 Újabb adag étel.
Június 8.
Reggeli 8:10-kor
Uzsonna 14:16-kor:
Június 9.
Egész nap egyedül volt a fióka, felnőtt madár nem látogatta meg a fészket.
Június 10.
Az egyedül maradt fióka tegnap este és az éjszaka folyamán többször elázott, hajnalra erősen legyengült és elpusztult.
Kora délután két alkalommal is volt a fészeknek látogatója néhány másodpercre.